„Az öregkor hivatás. Nem jött még el az ideje annak, hogy behúzzuk az evezőket a csónakba.”
Ferenc pápa
A Pázmány Szenior Egyetem (PSZE) 2014 szeptemberben indult a PPKE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán. Indításának főbb céljai: a társadalmi felelősségvállalás jegyében nyitása az idős korosztály felé, illetve az élethosszig tartó tanulás elvét követve, keresztény szellemiségű tanulási, ismeretszerzési és találkozási lehetőség teremtése az idősebbek számára.
A PSZE sajátossága, hogy tudományáganként nyújt rendszerezett ismereteket egy-egy témakörben féléves kurzusok keretében. A tudományági kurzusok általában 11 előadást tartalmaznak, kivétel az interdiszciplináris (több tudományágat érintő) kurzus, amely 6 előadásból áll. Az előadások többségét a Pázmány oktatói, kutatói tartják.
Pázmány Szenior Egyetem – 2025 őszi szemeszter
Meghirdetett kurzusaink:
- Sok szemszögből a humorról
interdiszciplináris kurzus – online formában
A sorozat a humor mélyen emberi jelenségét mutatja be filozófiai, szociológiai, pszichológiai, nyelvészeti, irodalmi és teológiai szempontból. A világon, önmagunkon nevetni tudni: ez az életet, jóllétet teremtő, felszabadító képesség egyesek szerint egyenesen a megváltás körébe tartozó lehetőség. A filozófia hol kritikusan, hol támogatóan viszonyult a nevetés jelenségéhez, de teológusokban még az a kérdés is felmerült, vajon nevetett-e Jézus. Umberto Eco A rózsa neve című híres, egyszerre filozófiai, romantikus és bűnügyi regénye egy olyan rejteni való könyv körül forog, amely a nevetés himnuszát tartalmazza. A viccelődés átjárja az életünket – de vajon miként, miért olyan termékeny, amíg nem válik mások elleni fegyverré?
Tematika →
- Művészet – Vallás – Spiritualitás
művészettörténet kurzus – hibrid (jelenléti és online) formában
Kapcsolódva az Ars Sacra Fesztiválhoz, idei témánk a művészet vallásos, spirituális oldala. Tanszékünk főállású és óraadó oktatói az egyes művészeti korokon kísérik végig hallgatóinkat: megismerkedünk a képzőművészet szakrális eredetével az ókori Hellasz földjén, felfedezhetjük a művészet újabb spirituális fordulópontját a késő antikvitás és a középkor idején, megtapasztalhatjuk a barokk kor vallásos megújulásának művészeti következményeit, és betekintést nyerhetünk a XIX-XX. század spirituális irányzataiba.
Tematika →
- Magyarok nyomai Itáliában, olaszok nyomai Magyarországon a reneszánsz időszakában
történelem mini kurzus – jelenléti formában
A PPKE Olasz Tanszékén létrejött Vestigia Kutatócsoport 2010 óta elsősorban olaszországi közgyűjtemények magyar vonatkozású dokumentumait gyűjti és kutatja, de a kutatócsoport tagjai saját szakterületüknek megfelelően hadtörténeti, művészettörténeti, diplomáciatörténeti, egyháztörténeti, udvartörténeti, sőt nyelv- és irodalomtörténeti téren is kamatoztatják a felhalmozott adatokat. A kurzus ebből kínál egy válogatást, sok, a közelmúltig feltáratlan dokumentum alapján. Eddig megjelent tanulmányköteteink, forráskiadványunk, a Magyar Nemzeti Levéltár honlapján közzétett virtuális kiállítás és a Vestigia adatbázis további elmélyülésre csábítja az érdeklődőket. A kurzus során a reneszánsz kor olasz-magyar kapcsolatainak részleteibe szeretnénk betekintést nyújtani a résztvevők számára, akiknek lehetőségük nyílik megismerni a kutatókat, kérdéseket feltenni, együtt gondolkodni a korszakról.
Tematika →
- A családregény vége? Egy műfaj alakulástörténete
irodalom kurzus – hibrid (jelenléti és online) formában
A családregény az irodalom egyik legnépszerűbb klasszikus műfaja. Leggyakrabban azoknak a műveknek a műfaji megjelölése, melyeknél a cselekmény középpontjában egy család több generáción átívelő története áll. Bár a feudalizmusnak és az abban gyökerező nemesi irodalomnak is fontos témája a származás és a dinasztia, a műfaj kiteljesedése kétségkívül a polgársághoz, valamint a 19. századhoz köthető. A romantika megjelenésével az irodalomban előtérbe került az öröklődés kérdése, valamint a történelem, amelynek ábrázolása a változás dinamikáját érvényesítette a korábbi statikus, a generációk közti különbségeket kevésbé láttató nézőpont helyett. A családtörténet ezzel a történelmi-társadalmi változások irodalmi kifejezési formájává vált. A 20. századi és kortárs családregényekben jelentős elmozdulás figyelhető meg a műfaj hagyományosnak tekintett darabjaihoz képest. A klasszikus családregényekben az egyéni életútról a társadalom ábrázolására helyeződött a hangsúly, ennek megfelelően a középpontban sem egyetlen individuum, hanem maga a tágabb közösség, család állt, addig a műfaj 20. századi és kortárs darabjaiban a család egésze helyett ismét a főhős kerül a középpontba. Ennek megfelelően poétikailag egy olyan elbeszélésmóddá válik, mely gyakran a fejlődés- és nevelődésregény, az önéletrajz és az autófikció, valamint különféle emlékezéstechnikák mintázataival ötvöződik. A három félévre tervezett előadássorozatunkban kanonikus világirodalmi és magyar szépirodalmi művek elemzésén keresztül ennek a minden korban izgalmas műfajnak az alakulástörténetét kísérjük nyomon.
Tematika →
Olvasmánylista →
- Horthy korszak
történelem kurzus – hibrid (jelenléti és online) formában
A történelmi korok soha nem múlnak el nyomtalanul. A Horthy-korszak negyedszázada is kitörölhetetlen nyomot hagyott a magyar politikai életben és nem csupán azért, mert hol pozitív, hol negatív összefüggésben hivatkoznak rá közéleti és politikai szereplők. Az 1920 és 1944 között fennálló rend a társadalom gondolkodásában, a politika mélyszerkezetében is fontos jellegzetességeket hagyott maga után, amely persze számos más elemmel kiegészülve máig jelen van a közgondolkodásunkban. A kurzus a Horthy-korszak politikai gondolkodását és társadalmi folyamatait tekinti át azzal a céllal, hogy közelebb juthassunk önmagunk megértéséhez.
Tematika →
Kérjük kísérje figyelemmel a frissülő információkat.
A jelentkezési, beiratkozási időszak július 28-án indul.
A PSZE őszi szemesztere az interdiszciplináris kurzus első előadásával, 2025 szeptember 9-én kezdődik.
RÉSZLETES INFORMÁCIÓK A PSZE 2025 ŐSZI SZEMESZTERÉNEK KURZUSAIRA JELENTKEZŐK SZÁMÁRA →
PSZE a Facebookon
Előadások kortalanul – a PSZE Youtube-csatornája
Elindult a PSZE Youtube-csatornája, amelyet szeretettel ajánlunk figyelmükbe. Ezen a csatornán minden érdeklődő számára elérhető a Pázmány Szenior Egyetem (PSZE) 2021 tavaszi szemesztere kurzusainak előadásaiból kiválasztott néhány előadás. A videókat a hallgatók visszajelzései illetve a kurzusvezetők és az előadók véleménye alapján válogattuk. A csatorna lehetőséget kínál szenior hallgatóinknak ezen előadások korlátlan számú visszanézésére, valamint ízelítőt adhat azoknak, akik most találkoznak először a PSZE tudományos ismeretterjesztő tevékenységével.
A csatornára való feliratkozáshoz a linkre lépve a jobb oldalon fent található Feliratkozás / Subscribe gombra kattintson.
Feliratkozás után minden újabb, ide felkerülő tartalmunkról értesülni fog.